Привид блукає сучасним світом, привид кріптоанархії. Комп'ютерні технології знаходяться на порозі можливості дати змогу окремим людям і групам спілкуватися та взаємодіяти абсолютно анонімно. Двоє людей зможуть обмінюватися повідомленнями, вести бізнес, укладати електронні угоди, не маючи можливості встановити справжні імена, особистості один одного. Взаємодії в мережі неможливо буде відстежити через багаторазові зміни шляхів зашифрованих пакетів та попереджувальних блоків, які наділяють кріптографічні протоколи практично ідеальною захистом.
Репутація буде мати першочергове значення при укладанні угод, набагато більше, ніж зараз має оцінка кредитоспроможності. Ці інновації повністю змінять характер державного регулювання, можливість стягувати податки та контролювати стосунки в економіці, можливість зберігати інформацію в таємниці; змінять свою сутність навіть поняття довіри та репутації.
Технологія для такої революції, - а революція ця обов'язково буде і соціальною, і економічною, - теоретично розроблена в минулому десятилітті. Її методи ґрунтуються на використанні відкритих ключів, систем аутентифікації на основі доказів із нульовим розголошенням та різноманітних програмних протоколів, призначених для взаємодії, аутентифікації та верифікації. До сьогоднішнього дня в центрі уваги були академічні конференції в Європі та США, конференції, за якими прискіпливо спостерігало Агентство національної безпеки. Але лише недавно комп'ютерні мережі та персональні комп'ютери отримали швидкість, достатню для практичної реалізації цих ідей. І в наступному десятилітті швидкість зросте ще більше, щоб зробити ці ідеї економічно реалізованими та необоротними. Це забезпечатять технології, які зараз знаходяться на стадії розробки: високошвидкісні мережі, ISDN, захисні блоки, смарт-картки, супутники, передавачі, що працюють у Ku-діапазоні, персональні комп'ютери, що виконують декілька трильйонів операцій в секунду, шифруючі чипи та багато іншого.
Держава, очевидно, намагатиметься сповільнити або призупинити поширення таких технологій, спираючись на аргументи національної безпеки, використання цих технологій наркоторговцями та неплатниками податків. Будь-який з цих аргументів буде обґрунтованим: кріптоанархія дозволить вільно торгувати національними секретами, а також незаконними препаратами та краденим. Анонімний комп'ютеризований ринок зробить можливим навіть створення огидного ринку замовних вбивств та шантажу. Кримінальні елементи та іноземці стануть активними користувачами CryptoNeta. Але це не зупинить кріптоанархію.
Так само, як технологія книгодрукування змінила соціальний лад і зменшила могутність середньовічних гільдій, кріптографічні методи принципово змінять корпорації та роль держави в економічних транзакціях. У поєднанні з виникаючими ринками інформації кріптоанархія створить рідкий ринок будь-яких матеріалів, які можна представити у вигляді слів або зображень. Подібно до кажучогося другорядного винаходу колючої проволоки, яка дозволила огороджувати великі ранчо та ферми таким чином, що назавжди змінила уявлення про землю та права власності на землю в західних штатах, «другорядне» відкриття «темної сторони» математики стало кусачками, які розрізають колючу проволоку навколо інтелектуальної власності.
До повстання, бо вам нема чого втрачати, крім цих парканів з колючої проволоки!