libre.UA ВІКІ

🌐🔒️Вільне програмне забезпечення

Головна сторінка Ресурси Новини Спільноти

Автори: eldritchdata, just_bird та ChatGPT (переклад)

Вступ до GNU/Linux

У цьому посібнику я надам базове введення до GNU/Linux для нових користувачів GNU/Linux. Цей посібник призначений для користувачів, які планують перейти з Windows або Mac на дистрибутив GNU/Linux або для поточних користувачів GNU/Linux, які шукають інший шлях у використанні програмного забезпечення, корисні поради, швидкий посібник для ознайомлення нових користувачів і т.д.

Попередження

Я буду брати невелику колекцію своїх інших статей про GNU/Linux і використовувати їх у цьому вступі як комбінований зусилля, щоб зробити введення зрозумілим та легким для читання і не має на меті самоплагіату. У цьому буде основними рекомендаціями особисті погляди, і не слід розглядати їх як кінцеве слово щодо "найкращого" або "найгіршого" програмного забезпечення, оскільки Linux - це світ вибору і філософій, через цей діапазон типів користувачів GNU/Linux, я хочу зауважити, що слід знайти свій власний шлях, використовуючи Linux. Якщо щось не працює для вашої власної використовуваної моделі, не соромтеся спробувати щось інше. Також для скорочення ви будете бачити GNU/Linux і Linux використовуються взаємозамінно, ці терміни обидва правильні, коли мова йде про Linux в цілому, але GNU/Linux часто вважається "більш правильним", ніж просто Linux.

Що таке GNU/Linux?

Linux або GNU/Linux - це сімейство відкритих операційних систем, що базуються на ядрі Linux, операційні системи, яке вперше було випущене 17 вересня 1991 року Лінусом Торвальдсом та Проектом GNU, розпочатий у 1983 році Річардом Столлманом, який мав за мету створити повністю вільну систему, сумісну з Unix, складену виключно з вільного програмного забезпечення. Linux на своєму ядрі - це лише ядро Linux, а Linux разом із системою GNU утворюють повну операційну систему.

Філософія GNU/Linux та Чому Використовувати GNU/Linux

Це часто обговорювана тема стосовно того, як користувачі GNU/Linux вважають, як слід використовувати GNU/Linux на основі особистих уподобань, естетики, політики та інших чинників. Основа більшості наступних філософій полягає в філософії Вільного Програмного Забезпечення, FOSS, або Філософії GNU, яка ставить за мету відкриту та спільну операційну систему, яка є вільною не лише в грошовому виразі, часто називається "Гратіс", але й вільною в понятті свободи, називається "Лібре". Система GNU/Linux дає користувачам більший контроль над їхнім досвідом використання комп'ютера, ніж конкуруючі операційні системи, такі як Windows, які можуть містити зловмисні функції без відома користувача. Додаткову інформацію про багато філософських рухів, що оточують GNU/Linux, можна знайти за посиланнями нижче.

Хоча я рекомендую дізнатися більше про рухи за GNU/Linux, не змушуйте себе слідувати принципам цих філософій, якщо це суперечить вашому власному використанню. Пам'ятайте знаходити свій власний шлях за допомогою Linux. Якщо щось не працює для вашого особистого використання, відчуйте себе вільними спробувати щось інше.

Пошук Дистрибутиву

Вибір вашого першого дистрибутиву Linux може бути складним для тих, хто може не бути зовсім впевненим у тому, що вони саме шукають. У цьому розділі я надам короткий огляд основних гілок Linux та кроки, які слід вжити для вибору власного дистрибутива Linux, що відповідає вашим потребам. Часто при дослідженні історії дистрибутивів Linux показують щось на зразок великого дерева, що розгалужується на все більші та менші гілки. Це часто пригнічує як Нових, так і Досвідчених користувачів через великий обсяг та гілки, які були у Linux протягом його історії. Щоб спростити це дерево, я розберу його на Основні Гілки, які становлять більшість відгалужень дистрибутивів Linux, які наступають...

Дистрибутив Реліз Деталі
Slackware 1993 Slackware Linux, розроблений Патріком Волкердингом, призначений для використання з двома основними функціями: простота використання і стабільність. Хоча він часто не має найновіших залежностей від пакунків, проте ви можете компілювати їх з вихідних кодів. Slackware підтримується дуже відданою групою користувачів. Початково Slackware був розроблений Лінусом Торвальдсом у 1991 році з метою розробки операційної системи Linux подібної до UNIX, і зараз активно використовується мільйонами користувачів і розробників. Slackware Linux надає користувачам повнофункціональну систему. Це вважається першим у великому спадку GNU/Linux.
Debian 1993 Проект Debian - це об'єднання осіб, які спільно працюють над створенням вільної операційної системи. Системи Debian в даний час використовують ядро Linux. Linux - це програмне забезпечення, розпочате Лінусом Торвальдсом і підтримуване тисячами програмістів. Debian постачається з понад 50 000 пакунків, скомпільованих у їхніх репозиторіях. Як і у Slackware, Debian - це, як вежа. У основі - ядро, на ньому всі основні утиліти, потім весь програмний засіб, який користувач встановлює, а вгорі Debian організує і розміщує все так, щоб все працювало разом.
Red Hat та Fedora 1995 RHEL - це дистрибутив Linux, розроблений Red Hat, і спрямований на комерційний ринок. Red Hat використовує строгі правила торгової марки для обмеження безкоштовного розповсюдження своїх офіційно підтримуваних версій, але все ще безкоштовно надає свій вихідний код. Основне джерело продовження та підтримки Red Hat - це проект Fedora, який фінансується Red Hat. Fedora - це дистрибутив Linux, розроблений спільнотою і належний Red Hat. Fedora містить програмне забезпечення, розповсюджене під ліцензією вільного та відкритого програмного забезпечення. Fedora спрямована на інновації більше ніж на стабільність RHEL, інтегруючи нові технології ще на ранніх етапах і тісно співпрацюючи з громадами Linux. Fedora також пропонує обертання Fedora, які побудовані з певними наборами програмного забезпечення, пропонуючи альтернативні середовища робочого стола або специфічні інтереси, такі як графіка, безпека, дизайн, наукове обчислення і робототехніка.
Linux From Scratch 1999 Linux From Scratch - це проект, який надає вам кроки, необхідні для побудови власної власної системи Linux. Головним чином використовується як засіб навчання, є багато причин, чому хтось хотів би встановити LFS. Перш за все, основною метою існування LFS є навчання людей тому, як працює система Linux всередині. Побудова системи LFS навчає вас усьому, що робить Linux, як працюють речі разом і залежать одна від одної. І, що найважливіше, як налаштувати її під свій смак та потреби. Як активний користувач Linux, який бажає створити власний дистрибутив, ви можете взяти участь, використовуючи LFS.
Gentoo 2002 Gentoo Linux - це дистрибутив Linux, побудований за допомогою системи управління пакунками Portage. На відміну від інших менеджерів пакунків дистрибуцій, Portage - це справжня система портів у традиціях портів BSD, але на базі Python та має кілька додаткових функцій.
Arch 2002 Arch Linux - це незалежно розроблений дистрибутив, спрямований на кваліфікованих користувачів Linux, які хочуть налаштувати та побудувати свій власний дистрибутив, але не бажають використовувати LFS або Gentoo. Працюючи на системі постійного оновлення, Arch може бути встановлений з образу CD або через FTP-сервер. Стандартна установка забезпечує стійку базу, яка дозволяє користувачам створювати власну установку. Крім того, система будування Arch надає можливість легко створювати нові пакунки, змінювати конфігурацію стандартних пакунків та ділитися цими пакунками з іншими користувачами через Репозиторій Користувача Arch.

Це основа більшості, якщо не всіх інших дистрибутивів GNU/Linux. Під час вибору дистрибутива Linux я часто використовую це як точку посилання і рекомендую підтримувати якомога ближче до цих основних гілок при виборі дистрибутива. Це часто дозволяє вам, як користувачеві, мати більший термін служби в обраному дистрибутиві, більшу стабільність загалом та більшу підтримку користувача при усуненні проблем. Для отримання додаткової інформації про дистрибутиви, перегляду дистрибутивів, які я використовував у минулому, разом з моїми думками про них. Запрошую ознайомитися нижче.

Створення завантажувального USB-накопичувача для використання GNU/Linux часто є простим завданням пошуку інструменту від третьої сторони та виконанням наданих інструкцій. Деякі рекомендовані методи такі:

Хоча існує багато форм інструментів для роботи з образами дисків, для тих, хто не впевнений у використанні або створенні завантажувального USB, я зверну вашу увагу на Unebootin, щоб допомогти вам почати, оскільки він доступний для Windows, Linux та Mac.

Що таке Systemd? І чому Systemd має значення

Systemd - це набір програмного забезпечення, який надає колекцію системних компонентів для операційної системи GNU/Linux. Основна мета Systemd полягає в сценаризації та організації функцій завантаження для GNU/Linux за допомогою системи та менеджера служб, який є системою ініціалізації. Ініціалізатор - це програма ініціалізації, яка є першим процесом, який запускається під час завантаження комп'ютерної системи. Процес ініціалізації безпосередньо запускається ядром, у цьому випадку ядро Linux, і продовжує працювати, поки комп'ютер не буде вимкнено. Systemd використовує цю систему ініціалізації для ініціалізації простору користувача та управління користувачними процесами. Він також надає заміни для різних служб та утиліт, включаючи управління пристроями, управління входом, управління мережевими підключеннями та реєстрацію подій. Systemd часто критикують, аргументуючи тим, що він страждає від змішання функцій та перевантаження. Systemd також зазнав критики через інші програми, що додають залежності від Systemd, такі як робочий стіл GNOME, що може призвести до проблем сумісності з іншими дистрибутивами GNU/Linux та UNIX-подібними системами. Однак, незважаючи на ці проблеми, на сьогоднішній день більшість дистрибутивів GNU/Linux прийняли Systemd як свою основну систему ініціалізації, замінивши інші системи, такі як SystemV та ініціалізаційні системи BSD. Ця тема часто поляризує спільноту Linux, і якщо ви використовуєте GNU/Linux достатньо довго, ви обов'язково зіткнетеся з цією темою.

Що таке середовище робочого столу? І пошук середовища робочого столу

Середовище робочого столу - це графічний інтерфейс користувача або GUI, який зазвичай імітує фізичний робочий стіл, який ви бачите в традиційному офісі на екрані вашого комп'ютера. Середовище робочого столу також охоплює багато інших інструментів для допомоги користувачеві в графічному обчисленні. Більше того, середовище робочого столу використовує набір інструментів для віджетів, який надає набір елементів керування, які відображають інформацію користувачеві. На сьогоднішній день існують дві великі бібліотеки інструментів: GTK (The Gimp Toolkit) та Qt (вимовляється "к'ют").

Також я хотів би звернутися до чогось, що часто сплутується в спільноті GNU/Linux, і хотів би розірвати цю плутанину як для нових, так і для досвідчених користувачів. Менеджер вікон - це реалізація графічного інтерфейсу з основною метою управління місцем розташування та позиціонування вікон програм на вашому екрані, це все. Менеджер вікон не є середовищем робочого столу, а середовище робочого столу не є менеджером вікон. Однак середовище робочого столу містить менеджер вікон у своєму наборі інструментів.

Короткий огляд найпопулярніших та найчастіше використовуваних середовищ робочого столу. Розділено за датою випуску та використанням ресурсів, а також додатковими деталями. У цьому списку використовується базова установка Debian для кожної установки з середовищем робочого столу, а потім видалення та повторна установка для наступних середовищ робочого столу. Єдине активне вікно - це типовий термінал, встановлений для мінімізації спотворених результатів через погану оптимізацію програми. Ці результати округлені до найближчих 10 МБ, оскільки на більшості машин такі зміни допустимі.

Середовище Випуск Мова Графічний інструментарій Ліцензія Використання ресурсів
Xfce 1996 C GTK+ GPL/LGPL/BSD ~100 МБ
Enlightenment 1996 C EFL BSD ~80 МБ
KDE Plasma 1998 C++ Qt LGPL ~300 МБ
GNOME 1999 C/C++/Vala/Javascript/Python GTK+ GPL/LGPL ~240 МБ
Cinnamon 2011 C/Javascript/Python GTK+ GPL ~170 МБ
MATE 2011 C/C++/Python GTK+ GPL/LGPL ~120 МБ
LXQt 2014 C/C++ Qt GPL/LGPL ~110 МБ

Починаючи з Enlightenment, XFCE та LXQT, які знаходяться в нижній частині специфікацій, на рівні або близько 100 МБ використання. Я помітив, що з цими середовищами робочого столу завантаження дуже швидке, від 5 до 10 секунд від завантаження до терміналу. Ці середовища робочого столу з меншими характеристиками також мають спільну спрямованість на робочий процес, що центрується на мишці. У цій категорії, заснованій на ресурсах, зручності використання та естетиці, я б рекомендував почати з XFCE. Якщо вам потрібно зберегти зовнішній вигляд належного робочого столу, а також відчути більше потужності у вашій системі, Enlightenment є відмінним вибором. Щодо тих, хто переходить з Windows та потребує знайомого простору, я б рекомендував розглянути використання LXQt.

Тепер про Mate, Cinnamon, Gnome та KDE, це середовища робочого столу з більш високим використанням ресурсів, які часто показують пікові значення ОЗУ приблизно 150-300 МБ. Час завантаження варіюється від 20 до 45 секунд до терміналу. Я помітив тенденцію із цими середовищами робочого столу, що вони дотримуються більш зосередженого на клавіатурі дизайну для спрощеного робочого процесу та функціональності тач-екрана. Всі вони чисті та виглядають як сучасний робочий стіл. Я б рекомендував KDE, якщо ви переходите з Windows та потребуєте знайомого простору. Або для тих, хто хоче відчути, яким є сучасний GNU/Linux, я рекомендую Gnome.

Безкоштовні альтернативи програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом

Переходячи на GNU/Linux, може бути важко знайти корисні та функціональні альтернативи до поширеного програмного забезпечення, зберігаючи при цьому вашу свободу. Використання FOSS (Вільного та Відкритого Програмного Забезпечення) може бути визволяючим та дозволити вам працювати в добре підтримуваному середовищі. Щоб знайти альтернативи на основі GNU/Linux для популярного програмного забезпечення, ви можете дослідити тут https://alternativeto.net/platform/linux/

Мінімалізм програмного забезпечення

Це швидкий опис мінімалізму програмного забезпечення та філософії, а також загальних ідеалів філософій, що випливають з неї. Мінімалізм програмного забезпечення - це філософія, притаманна багатьом дистрибутивам GNU/Linux та іншим операційним системам типу Unix, загальний тематичний момент серед ентузіастів програмного забезпечення. Мінімалізм програмного забезпечення охоплює Філософію Unix. Ви можете прочитати більше тут, оскільки я буду розглядати більшість, якщо не всі, згаданих у наступному...

Філософія Unix

Філософія Unix, започаткована Кеном Томпсоном, є набором культурних норм та філософських підходів до мінімалістичного, модульного розроблення програмного забезпечення. Вона базується на досвіді провідних розробників операційної системи Unix. Ранні розробники Unix зосередили свою увагу на програмному забезпеченні, яке повинне бути модульним та повторно використовуваним. Це породило рух "інструментів програмного забезпечення". З часом провідні розробники Unix встановили набір культурних норм для розробки програмного забезпечення, ці норми стали так само важливими та впливовими, як технологія Unix сама по собі, це було названо Філософією Unix.

Філософію Unix часто узагальнюють як...

Це обидві призводить нас до Проекту Програмного Забезпечення Suckless, suckless.org - це спільнота програмістів, які працюють над мінімалістичним вільним програмним забезпеченням з фокусом на простоту, ясність та економічність. Група розробила менеджери вікон dwm та wmii, surf, tabbed та інші програми, які, як стверджується, строго дотримуються філософії UNIX "робити одну річ і робити це добре". Спільноту Suckless заснував Ансельм Р. Гарбе з Німеччини в 2002 році. Він став відомим пропагандистом філософії suckless, кажучи, що "багато чого пішло не так у галузі ІТ останнім часом ... визнати для переосмислення загальної практики і, можливо, подумати про час, коли закон Мура перестає бути прийнятною умовою". Маніфест suckless засуджує загальну тенденцію до "складного, помилкового та повільного програмного забезпечення, яке, здається, є популярним у сучасній промисловості програмного забезпечення", та стверджує, що ефективність програміста не повинна вимірюватися кількістю рядків коду, який він пише. Команді розробників слідують за стилем "Worse is better" з Нью-Джерсі та дотримуються принципу KISS, Keep It Simple Stupid.

Обґрунтування для мінімалізму

Слідуючи за Філософією Unix, ми можемо...

Система не може бути мінімальною, якщо вона використовує програмне забезпечення, створене Поттерінгом або будь-яке програмне забезпечення, що підтримується free-desktop, це включає...

Мінімальні операційні системи

Хоча більшість сучасних дистрибутивів GNU/Linux починають відхилятися від Філософії Unix, є кілька, які дотримуються її більше, ніж інші. Хоча цей розділ може бути непотрібним для тих, хто має знання в галузі GNU/Linux та операційних систем типу Unix, всі можуть налаштувати та змінити їх, щоб відповідати стандартам Мінімалізму програмного забезпечення Suckless.

Я також хотів би згадати, що щодо Net Installs або інших мінімалістичних дистрибутивів Linux, які використовують користувацьке середовище GNU та systemd, їх можна вважати не мінімальними системами, але ви також можете включити...

Менеджери вікон

На даний момент більшість дистрибутивів GNU/Linux та BSD використовують X Window System для малювання робочого столу, в той час як X System не керує вікнами, замість цього він залежить від спеціального клієнтського додатку, який називається менеджером вікон. Менеджер вікон переміщує та змінює розміри вікон у відповідь на дії користувача. Менеджери вікон можна розділити на такі категорії...

Повнофункціональні Динамічні Менеджери вікон Awesome i3
Повнофункціональні Стекові Менеджери вікон Blackbox Fluxbox Openbox
Повнофункціональні Композитні Менеджери вікон Compiz KWin Mutter XFWM
Мінімалістичні Динамічні Менеджери вікон DWM MonsterWM
Мінімалістичні Тайлінгові Менеджери вікон BSPWM Ratpoison WMFS2 Xmonad
Мінімалістичні Стекові Менеджери вікон 2BWM Rio WindowMaker

Будь-яка конфігурація операційної системи та менеджера вікон буде прийнятною, якщо використовується з Suckless або подібним програмним забезпеченням. Хоча Мінімалізм програмного забезпечення може бути екстремальним підходом до обчислень, він може бути надзвичайно корисним для вивчення та оцінки GNU/Linux. Я закликаю вас відвести трохи часу та докладніше дізнатися про попереднє програмне забезпечення і спробувати деякі дистрибутиви Linux та BSD, щоб побачити, чи знайдете ви щось, що вам сподобається. Проте пам'ятайте, що використання GNU/Linux - це цікавий процес та дослідницька діяльність. Не хвилюйтеся, якщо ви не дотримуєтеся цієї філософії, якщо ваші особисті потреби не задовольняються.